Pc Hardware🛠

2o EK - 5o ΕΠΑΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

B Τάξη - Τομέας Πληροφορικής

Ποιοι είμαστε

H ομάδα μας αποτελείται, από μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Πληροφορικής του 5ου ΕΠΑΛ - 2ου ΕΚ Ηρακλείου.

Γιατί συμμετέχουμε

Η ιδέα της συμμετοχής στο φεστιβάλ ήταν ελκυστική γιατί ήταν κάτι καινούργιο για μας και θα μας έδινε την ευκαιρία να εφαρμόσουμε στην πράξη αυτά που μαθαίνουμε.

Έτσι αποφασίσαμε να βρούμε ένα θέμα που μας ενδιαφέρει και να δουλέψουμε ομαδικά και διαδικτυακά.

Η εργασία μας

Σκεφτήκαμε λοιπόν, να αναπτύξουμε ένα ιστότοπο, με θέμα το Υλικό των Υπολογιστών, στα πλαίσια των παρακάτω εργαστηριακών μαθημάτων (που διδάσκονται στο 2ο ΕΚ):

• Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων
  • Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών
  • Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων και Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού

έτσι ώστε να δώσουμε στους επισκέπτες του ιστοτόπου μας, την ευκαιρία να εξερευνήσουν το εσωτερικό ενός υπολογιστή του εργαστηρίου μας.

Επιλέξαμε λοιπόν ένα υπολογιστή, τον ανοίξαμε, τον φωτογραφήσαμε και σας τον παρουσιάζουμε.

Για τη δημιουργία του ιστοτόπου, χρησιμοποιήσαμε HTML, CSS και JS

Οι πληροφορίες που θα δείτε για το κάθε τμήμα που επιλέγετε, είναι από τα σχολικά βιβλία που αναφέρονται στις πηγές. Επίσης να αναφέρουμε ότι στον κώδικά μας, ενσωματώσαμε έτοιμα τμήματα κώδικα που πήραμε απο τον ιστότοπο w3schools και τα προσαρμόσαμε στις ανάγκες μας.

Ελπίζουμε η προσπάθειά μας να έχει συνέχεια και στο επόμενο φεστιβάλ, όπου δια ζώσης θα έχουμε την ευκαιρία να τροποποιήσουμε και να εμπλουτίσουμε τον ιστότοπό μας με πληροφορίες που αποτελούν ύλη της Γ τάξης.

Καλή εξερεύνηση!!!!

Η ομάδα μας