Οι μαθητές του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, στις τσάντες τους κουβαλάν πενάκια, χρώματα, μικρά μπλοκάκια και όπου βρεθούν .... σκιτσάρουν.

Υλοποίηση προγράμματος (Πολιτιστικών Θεμάτων) με σχολική δραστηριότητα : Εικονοποίηση Λογοτεχνικών Κειμένων "Ερωτόκριτος" και "Ερωφίλη" σε διάφορες εικαστικές εφαρμογές.

Συμμετοχή στο Περιφερειακό Δίκτυο Πολιτιστικών θεμάτων της ΔΔΕ Χανίων " Η ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ», σε συνεργασία  με το Τμήμα Γραφιστικής της Σχολής Καλλιτεχνικών σπουδών του ΑΤΕΙ Αθήνας.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν στην Ημερίδα που συνδιοργανώθηκε από το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, τον φορέα πολιτισμού  BrandingHeritage και την Περιφέρεια Κρήτης, στο πλαίσιο πολιτιστικού διημέρου με τίτλο

«Contemporary Minoans: ο Μινωικός πολιτισμός εμπνέει σύγχρονους δημιουργούς»

στις 12 Μαΐου 2018 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου.

Οι μαθητές του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών συμμετείχαν σε δράση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου και ξενάγηση στα εργαστήρια συντήρησης απο τον προϊστάμενο του τμήματος κύριο Μαράκη Γεώργιο.