Διευρύνθηκαν οι ορίζοντες σπουδών των μαθητών μας με το «Άνοιγμα Ημερών Γνωριμίας» του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου.

Ένα ιδιαίτερο «μάθημα ζωής» βίωσαν στις 05/04/2023 με την επίσκεψή τους στο Παράρτημα Αποθεραπείας & Αποκατάστασης Παιδιών με αναπηρία Ηρακλείου (ΠΑΑΠΑΑΗΚ), οι μαθητές της Γ’ Λυκείου του τομέα Υγείας – Πρόνοιας (ΓΝΟΣ1 & ΓΝΟΣ2).

Στις 27 Απριλίου οι μαθητές των τμημάτων  Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας ΓΝΟΣ1 & ΓΝΟΣ2 ανακάλυψαν τον αθέατο κόσμο μέσα από μικροσκόπια.

Την Πέμπτη 12/5/2022, μαθητές και μαθήτριες τριών τμημάτων του τομέα Υγείας –Πρόνοιας και ευεξίας της Β΄ και Γ΄ τάξης του 4ου Εσπερινού ΕΠΑΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, επισκέφτηκαν το κτήμα ΛΑΓΚΟΣ με αρωματικά βότανα και φυτά στα πλαίσια των μαθημάτων της Φαρμακογνωσίας , Κοσμητολογίας και Φαρμακευτικής Τεχνολογίας.

Στις 10 Μαΐου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Γ' τάξης  Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων του τομέα Υγείας – Πρόνοιας,  πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη  στο 2ο Eιδικό Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου.

Την Τετάρτη 13/4/2022, τα τμήματα των Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων του τομέα Υγείας – Πρόνοιας,  πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Ηρακλείου.

Στις  16/03/22, 30/03/22 και 07/04/22 πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στα εργαστήρια οδοντοτεχνικής  DENTAL  LABORATORY και ΒΛΑΧΑΚΗ. Στις επισκέψεις συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας της ειδικότητας Βοηθών Οδοντοτεχνιτών του 2ου ΕΚ.

Το χρονικό διάστημα  14/03/22    μέχρι   17/03/22  ήταν εβδομάδα  επισκέψεων για το ΕΛΜΕΠΑ ΚΡΗΤΗΣ, οπότε αδράξαμε την ευκαιρία και δηλώσαμε συμμετοχή. Στις επισκέψεις συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας του 2ου Εργαστηριακού Κέντρου Ηρακλείου.