Σεμινάρια-Ομιλίες Τομέα Υγείας Πρόνοιας

Ο Τομέας Υγείας και Πρόνοιας του 2ου Ε.Κ. Ηρακλείου πραγματοποίησε σεμινάριο, την Παρασκευή 11-12-2015, στo εργαστήριο Βρεφονηπιοκομίας του 2ου Ε.Κ. Ηρακλείου, με θέμα:

«Χριστουγεννιάτικες Κατασκευές»

Ο Τομέας Υγείας και Πρόνοιας του 2ου Ε.Κ. Ηρακλείου, σε συνεργασία με την ΠΡΟΤΕΚΤΑ (http://www.protekta.gr/) πραγματοποίησε σεμινάριο με θέμα:

«Παροχή Πρώτων Βοηθειών»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Ε.Κ.Α.Β. Κρήτης, οργανώνει στα εργαστήρια Νοσηλευτικής του 2ου Ε.Κ.  βιωματικό εργαστήριο με θέμα:

"Βασική υποστήριξη ζωής (ΚΑΡΠΑ) με χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή (AED)-Πρώτες βοήθειες"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου και οι εκπαιδευτικοί της ειδικότητας Βρεφονηπιοκόμων του τομέα Υγείας Πρόνοιας, οργάνωσαν βιωματικό εργαστήριο με θέμα:

"Πασχαλινές κατασκευές"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου, στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, διοργάνωσε ομιλίες και παρουσιάσεις με θέμα:

"Ορθοδοντική και υγεία - Η οδοντική αποκατάσταση για ένα καλύτερο χαμόγελο"

Το 2ο ΣΕΚ και η ΕΠΑΣ Ηρακλείου διοργάνωσαν ημερίδα με θέμα:

"Στοματική Υγεία Παιδιών, Εφήβων και νέων ενηλίκων - Πρόληψη και θεραπεία"

Ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας του 2ου ΣΕΚ Ηρακλείου διοργάνωσε την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου στις 8:30 π.μ., στο αμφιθέατρο του 48ου Δ.Σ. (συστεγάζεται με το 2ο ΣΕΚ ηρακλείου), διάλεξη με θέμα:

«AIDS και σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα - Μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης».

Ο τομέας Υγείας Πρόνοιας του 2ου ΣΕΚ, διοργάνωσε ενημερωτική εκδήλωση με θέμα :

"AIDS και σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα: Μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης"

Ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας, στα πλαίσια της Παγκόσμιας εβδομάδας μητρικού θηλασμού που γιορτάζεται κάθε χρόνο 1-7 Νοεμβρίου οργάνωσε ομιλία με θέμα :

"Συνήθεις απορίες και απαντήσεις σε θέματα Μαστού".

Ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας, στα πλαίσια της απαγόρευσης του καπνίσματος σε όλους τους χώρους του 2ου ΣΕΚ Ηρακλείου, οργάνωσε ομιλία με θέμα:

"Το Κάπνισμα"