Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας για τον Διαβήτη που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Γ’ Λυκείου και οι καθηγητές του Τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας ειδικότητας Βοηθών Νοσηλευτών του 2ου Εργαστηριακού Κέντρου Ηρακλείου (2ο ΕΠΑΛ, 3ο ΕΠΑΛ & 4ο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ), σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης και τον Παγκρήτιο Σύλλογο για το Νεανικό Διαβήτη ενημέρωσαν και ευαισθητοποίησαν τους πολίτες σχετικά.

Η δράση έλαβε χώρα έξω από το Κεντρικό Κτίριο της Περιφέρειας Κρήτης και περιελάμβανε τη διανομή σχετικού έντυπου υλικού, ημερολογίου καταγραφής μέτρησης Σακχαρώδους Διαβήτη και διενέργεια μετρήσεων σακχάρου σε περίπου 170 συμπολίτες μας.

Η συμβολή στην ενίσχυση της επίγνωσης των πολιτών σχετικά με τη σημασία της έγκαιρης πρόληψης καθώς και η βελτίωση των γνώσεών τους για την καλύτερη διαχείριση της νόσου και την προαγωγή της ποιότητας ζωής τους ήταν μεγάλη και το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη χρονιά με ακόμα περισσότερες ενέργειες και συνεργασίες.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη συμμετοχή και τον επαγγελματισμό που επέδειξαν!