Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Γιάννης Τζωρτζάκης και το 2ο ΕΚ Ηρακλείου, Φιλικής Εταιρείας & Δαφέρμου - Αγ. Αικατερίνη Κατσαμπά, οργανώνουν εργαστηριακό σεμινάριο με θέμα:

«Συνεργατικές ιστοσελίδες και comics στην εκπαίδευση»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης το 2ο ΕΚ Ηρακλείου και ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Τζωρτζάκης Ιωάννης οργανώνουν το τρίτο κατά σειρά σεμινάριο με θέμα:

"Αξιοποίηση ηλεκτρονικών φορμών για τη δημιουργία και την αυτόματη βαθμολόγηση μαθητικών τεστ"

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο Ε.Κ. Ηρακλείου σε συνεργασία με το Σχολικό Σύμβουλο Θεολόγων Στριλιγκά Γεώργιο οργανώνει ομαδοσυνεργατικό εργαστήριο διάρκειας 5ωρών με θέμα:

«Τριάντα τεχνικές διδασκαλίας για τη διερευνητική και βιωματική μάθηση»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου και ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Τζωρτζάκης Ιωάννης οργανώνουν σεμινάριο με θέμα:

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο Σ.Ε.Κ. Ηρακλείου σε συνεργασία με το σχολικό σύμβουλο ΠΕ12 κ. Τζωρτζάκη Ιωάννη και το σχολικό σύμβουλο ΠΕ04 Δρ. Κριτσωτάκη Εμμανουήλ, οργάνωσαν τα παρακάτω σεμινάρια:

1. "Web 2.0 (Google Docs, Drive), Δημιουργία Ψηφιακού Comi, Wikis"

2. "Χτίζοντας την αποτελεσματική ομάδα"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου και το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος Περιφερειακό Τμήμα Ανατολικής Κρήτης συνδιοργάνωσαν εσπερίδα με ομιλητή τον Καθηγητή Μάνατζμεντ, Διευθυντή Executive MBA στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών κ. Μπουραντά Δημήτρη, με θέμα:

«Θεμελιώδεις νοημοσύνες (ικανότητες) για προσωπική και επαγγελματική αποτελεσματικότητα»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο Σ.Ε.Κ. Ηρακλείου σε συνεργασία με τον Αν/τη Προϊστάμενο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής καθοδήγησης Δ.Ε. και σχολικό σύμβουλο Θεολόγων Στριλιγκά Γεώργιο, οργάνωσαν Ομαδοσυνεργατικό εργαστήριο διάρκειας 5 ωρών με θέμα:

"Τριάντα τεχνικές διδασκαλίας για τη διερευνητική και βιωματική μάθηση"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου και με αφορμή την πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας, διοργάνωσε ημερίδα - βιωματικό σεμινάριο με θέμα:

"Σχολικός εκφοβισμός (bullying). Ένα πρόβλημα του καιρού μας που πρέπει να αντιμετωπίσουμε."

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης και το σχολικό σύμβουλο ΠΕ12 Περιφέρειας Κρήτης και Κυκλάδων κ. Τζωρτζάκη Ιωάννη, στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, διοργάνωσε εργαστήριο-ομιλία με θέμα:

"Προσομοίωση των σεισμικών φαινομένων και του τρόπου μελέτης τους μέσα από απλές κατασκευές"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, πραγματοποίησε την Τετάρτη 16/01/2013 στις 18.30 στο χώρο της Παλαιάς Λαχαναγοράς, εσπερίδα με θέματα:

Εργασιακός εκφοβισμός (mobbing)

Ο εκπαιδευτικός ως ηγέτης