Ποιοι είμαστε

H ομάδα μας αποτελείται, από μαθητές της Β’ τάξης του τομέα Πληροφορικής του 5ου ΕΠΑΛ - 2ου ΕΚ Ηρακλείου.

Γιατί συμμετέχουμε

Μετά από 2 χρόνια καραντίνας, βρεθήκαμε πάλι όλοι μαζί στην τάξη καθηγητές και μαθητές, και γνωρίσαμε ο ένας τον άλλο (έστω και με τη μάσκα). Παρακολουθήσαμε μάθημα, κάναμε ερωτήσεις, συνεργαστήκαμε, γελάσαμε, διαφωνήσαμε .....ζήσαμε δια ζώσης!!!!

Eτσι η ιδέα συμμετοχής στο φεστιβάλ, ακούστηκε ελκυστική, γιατί θα μας έδινε τη δυνατότητα να συνεργαστούμε και πολύ περισσότερο να εφαρμόσουμε στην πράξη αυτά που μάθαμε.

Η εργασία μας

Σκεφτήκαμε λοιπόν, στα πλαίσια του μαθήματος Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων, να αναπτύξουμε, τι άλλο φυσικά από ένα ιστότοπο.

Το θέμα μας είναι το ίδιο το μάθημά μας!!

Δηλαδή ένας απλός οδηγός εκμάθησης HTML&CSS για αρχαρίους.

To υλικό που παρουσιάζουμε στον ιστότοπο, προέρχεται από το υλικό που χρησιμοποιήσαμε στο μάθημά μας κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Για τη δημιουργία του ιστοτόπου, χρησιμοποιήσαμε HTML και CSS

Επίσης στον κώδικά μας, ενσωματώσαμε ένα Free On Line ΗΤΜL Editor,(https://www.htmlinstant.com) για να δώσουμε τη δυνατότητα της πρακτικής εξάσκησης στους αναγνώστες.

Πηγές

Καλή εξερεύνηση!!!!