Ο Τομέας Υγείας και Πρόνοιας του 2ου Ε.Κ. Ηρακλείου πραγματοποίησε σεμινάριο, την Παρασκευή 11-12-2015, στo εργαστήριο Βρεφονηπιοκομίας του 2ου Ε.Κ. Ηρακλείου, με θέμα:

«Χριστουγεννιάτικες Κατασκευές»

Ο Τομέας Υγείας και Πρόνοιας του 2ου Ε.Κ. Ηρακλείου, σε συνεργασία με την ΠΡΟΤΕΚΤΑ (http://www.protekta.gr/) πραγματοποίησε σεμινάριο με θέμα:

«Παροχή Πρώτων Βοηθειών»

Την Τρίτη, 05/05/2015, ώρες 17:00-19:30, πραγματοποιήθηκε βιωματικό σεμινάριο με την Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ν. Ηρακλείου κ. Παναγιωτάκη Μαρία με θέμα:

"Η ανάπτυξη της ενσυναίσθησης και η καλλιέργεια θετικών σχέσεων στο σχολικό περιβάλλον"

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Γιάννης Τζωρτζάκης και το 2ο ΕΚ Ηρακλείου, Φιλικής Εταιρείας & Δαφέρμου - Αγ. Αικατερίνη Κατσαμπά, οργανώνουν εργαστηριακό σεμινάριο με θέμα:

«Συνεργατικές ιστοσελίδες και comics στην εκπαίδευση»

Ο Τομέας Πληροφορικής του 2ου ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Ανατολικής Κρήτης & Γενικής Παιδαγωγικής Ευθύνης του 2ου ΕΚ Δρ. Πανσεληνά Γεώργιο, διοργάνωσαν εργαστηριακό επιμορφωτικό σεμινάριο, που πραγματοποιήθηκε  στο 2ο Ε.Κ. στις  07 Μαΐου 2014 με θέμα:

«Μαθαίνοντας Πληροφορική χωρίς Υπολογιστές»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Γιάννης Τζωρτζάκης και το 2ο ΕΚ Ηρακλείου,  (Φιλικής Εταιρείας & Δαφέρμου - Αγ. Αικατερίνη  Κατσαμπά), οργανώνουν εργαστηριακό σεμινάριο με θέμα:

«Κατασκευαστικές Ερευνητικές Εργασίες -  Έρευνα και κατασκευή τυριού»

Ο Τομέας Πληροφορικής του 2ου ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Ανατολικής Κρήτης & Γενικής Παιδαγωγικής Ευθύνης του 2ου ΕΚ Δρ. Πανσεληνά Γεώργιο, διoργάνωσαν επιμορφωτικό σεμινάριο, στις 8 Μαΐου 2014, για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κάθε ειδικότητας με θέμα

"Δημιουργική χρήση των κοινωνικών δικτύων (social media) από εκπαιδευτικούς"

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο ΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Ε.Κ.Α.Β. Κρήτης, οργανώνει στα εργαστήρια Νοσηλευτικής του 2ου Ε.Κ.  βιωματικό εργαστήριο με θέμα:

"Βασική υποστήριξη ζωής (ΚΑΡΠΑ) με χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή (AED)-Πρώτες βοήθειες"

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης το 2ο ΕΚ Ηρακλείου και ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Τζωρτζάκης Ιωάννης οργανώνουν το τρίτο κατά σειρά σεμινάριο με θέμα:

"Αξιοποίηση ηλεκτρονικών φορμών για τη δημιουργία και την αυτόματη βαθμολόγηση μαθητικών τεστ"

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο Ε.Κ. Ηρακλείου σε συνεργασία με το Σχολικό Σύμβουλο Θεολόγων Στριλιγκά Γεώργιο οργανώνει ομαδοσυνεργατικό εργαστήριο διάρκειας 5ωρών με θέμα:

«Τριάντα τεχνικές διδασκαλίας για τη διερευνητική και βιωματική μάθηση»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου και ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.01 Τζωρτζάκης Ιωάννης οργανώνουν σεμινάριο με θέμα:

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο Σ.Ε.Κ. Ηρακλείου σε συνεργασία με το σχολικό σύμβουλο ΠΕ12 κ. Τζωρτζάκη Ιωάννη και το σχολικό σύμβουλο ΠΕ04 Δρ. Κριτσωτάκη Εμμανουήλ, οργάνωσαν τα παρακάτω σεμινάρια:

1. "Web 2.0 (Google Docs, Drive), Δημιουργία Ψηφιακού Comi, Wikis"

2. "Χτίζοντας την αποτελεσματική ομάδα"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου και το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος Περιφερειακό Τμήμα Ανατολικής Κρήτης συνδιοργάνωσαν εσπερίδα με ομιλητή τον Καθηγητή Μάνατζμεντ, Διευθυντή Executive MBA στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών κ. Μπουραντά Δημήτρη, με θέμα:

«Θεμελιώδεις νοημοσύνες (ικανότητες) για προσωπική και επαγγελματική αποτελεσματικότητα»

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το 2ο Σ.Ε.Κ. Ηρακλείου σε συνεργασία με τον Αν/τη Προϊστάμενο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής καθοδήγησης Δ.Ε. και σχολικό σύμβουλο Θεολόγων Στριλιγκά Γεώργιο, οργάνωσαν Ομαδοσυνεργατικό εργαστήριο διάρκειας 5 ωρών με θέμα:

"Τριάντα τεχνικές διδασκαλίας για τη διερευνητική και βιωματική μάθηση"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου και οι εκπαιδευτικοί της ειδικότητας Βρεφονηπιοκόμων του τομέα Υγείας Πρόνοιας, οργάνωσαν βιωματικό εργαστήριο με θέμα:

"Πασχαλινές κατασκευές"

Το 2ο ΣΕΚ Ηρακλείου, στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, διοργάνωσε ομιλίες και παρουσιάσεις με θέμα:

"Ορθοδοντική και υγεία - Η οδοντική αποκατάσταση για ένα καλύτερο χαμόγελο"