Οι μαθητές της Γ' Τάξης του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, συμμετείχαν στο 2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ, του Δήμου Ηρακλείου,, παρουσιάζοντας  14 εικαστικά έργα σε μια έκθεση με τίτλο

Ζωγραφίζοντας μεγάλους ζωγράφους

Το 2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ, του Δήμου Ηρακλείου, πραγματοποιήθηκε από τις 22 μέχρι τις 29 Ιουνίου 2018. Το Φεστιβάλ διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Παιδείας του Δήμου Ηρακλείου σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου. Οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ - που εντάσσεται στο πλαίσιο της ενεργητικής συμμετοχής του Δήμου Ηρακλείου στο Παγκόσμιο Δίκτυο της UNESCO «για τις πόλεις που μαθαίνουν» - πραγματοποιήθηκαν στο Κηποθέατρο «Μάνος Χατζιδάκις» και  στο ανοικτό θέατρο της Πύλης Βηθλεέμ.

Στο 2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ του Δήμου Ηρακλείου συμμετείχαν 8 γυμνάσια και 14 λύκεια με θεατρικές και μουσικές παραστάσεις αλλά και με μικρού μήκους ταινίες.

Φωτογραφικό υλικό