9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Oι μαθητές της Γ΄ Τάξης Πληροφορικής, τμήμα Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ, του 2ου Ε.Κ. - 5ου ΕΠΑ.Λ. Ηρακλείου, παρουσίασαν το έργο με τίτλο Υλοποίηση Αλγορίθμου Κατάστμησης-Τεμαχισμού IP Αυτοδύναμου Πακέτου σε WEB 2.0.

Περιγραφή Έργου

Στο έργο αυτό ο αλγόριθμος κατάτμησης-τεμαχισμού IP αυτοδύναμου πακέτου που διδάσκεται στο μάθημα Δίκτυα Υπολογιστών υλοποιήθηκε στη γλώσσα προγραμματισμού Python, που διδάσκεται στο μάθημα Προγραμματισμός Υπολογιστών της Γ’ ΕΠΑ.Λ..

Στη συνέχεια, η υλοποίηση διαμορφώθηκε και μεταφέρθηκε σε πλατφόρμα WEB 2.0 ώστε ο αλγόριθμος να είναι προσβάσιμος μέσω του παγκόσμιου ιστού από παντού.

Δείτε περισσότερες λεπτομέρειες για τους στόχους του έργου, τον αλγόριθμο, την υλοποίηση και τα αρχεία καθώς και μία έκδοση του έργου (σε PHP λόγω των περιορισμών του σχολικού δικτύου σε εκτέλεση cgi-bin) σε WEB 2.0 στην ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ.

Όποιος επιθυμεί μπορεί να κατεβάσει τα αρχεία και ακολουθώντας τις οδηγίες να δημιουργήσει την κανονική υλοποίηση του έργου σε WEB 2.0 με χρήση cgi-bin και τη γλώσσα Python.