Στις 27 Απριλίου οι μαθητές των τμημάτων  Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας ΓΝΟΣ1 & ΓΝΟΣ2 ανακάλυψαν τον αθέατο κόσμο μέσα από μικροσκόπια.

Η δράση με τίτλο «Ανακαλύπτοντας τα μυστικά του μικρόκοσμου» έλαβε χώρα στο τμήμα ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Το ταξίδι ξεκίνησε με μια σύντομη ιστορική αναδρομή για τους απλούς μεγεθυντικούς φακούς που ήταν γνωστοί στην αρχαιότητα και για τους βασικούς τύπους μικροσκοπίων που έχουν κατασκευαστεί μέχρι σήμερα. Στη συνέχεια ξεκίνησαν να παρατηρούν με τα οπτικά μικροσκόπια και τα στερεοσκόπια τόσο τα παρασκευάσματα από φαρμακευτικά φυτά όσο και παρασκευάσματα που οι ίδιοι ετοίμασαν.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δρ. Αντώνη Μαργαρίτη (Πρότυπο ΓΕΛ) για τις πολύτιμες γνώσεις που μοιράστηκε με τους μαθητές, καθώς και την κα Γαργανουράκη Αθηνά (υπεύθυνη εκπαιδευτικών δράσεων του Μουσείου Ιατρικής Κρήτης) και την κα Τσαγκαράκη Μαίρη για την άψογη συνεργασία καθώς η συμβολή τους ήταν για άλλη μια φορά πολύτιμη, προκειμένου και αυτή η δράση να στεφθεί με επιτυχία.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας που είναι πάντα δεκτικοί στην έξτρα πολύτιμη γνώση που τους δίνεται φροντίζοντας να εξελίσσουν την ειδικότητά τους συνεχώς.

Φωτογραφικό υλικό